Nedir.Org *
Sponsorlu Bağlantılar
yasminss

Karışım Problemleri Çözümlü Örnekler Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Resim Ekle Dosya Ekle Video Ekle Soru Sor Bilgi Ekle
1.Örnek problem: Kilogramı 1,55 YTL olan kırmızı elma ile kilogramı 1,99 YTL olan sarı elmadan kırkar kilogram karıştırılıyor. Karışımın bir kilogramı kaç liraya gelmiştir?

ÇÖZÜM:
Karışımı oluşturan elmaların kilogramları eşit olduğuna göre birer kilogramlarının ortalaması karışımın 1 kg'nın fiyatına eşittir.

1 kg kırmızı elma 1,55 YTL
1 kg sarı elma + 1,99 YTL
3,54 YTL (2 kg'lık karışımın fiyatı)
3,54 : 2 = 1,77 YTL (1 kg'lık karışımın fiyatı)

2. Örnek problem: Litresi 1,19 YTL olan 20 L süt ile litresi 1,25 YTL olan 30 L süt karıştırılıyor. Karışımın litresi 1,25 YTL'den satılıyor. Satış sonunda kâr mı, zarar mı edilir?

ÇÖZÜM:
1,19 x 20 = 23,8 YTL
1,35 x 30 = + 40,5 YTL
64,3 YTL (karışıma ödenen para)

20 + 30 = 50 (karışımın tamamı)
50 x 1,25 = 62,5 YTL (karışımın satış fiyatı)
64,3 – 62,5 = 1,8 YTL zarar edilecektir.

3. Örnek problem: Kilogramı 1,52 YTL olan 8 kg pirinç ile kilogramı 1,64 YTL olan 4 kg pirinç karıştırılıyor. Karışımın kilogramı kaç lira olur?

Çözüm:
4 + 8 = 12 kg (Pirincin tamamı)
1,52 x 8 = 12,16 YTL
1,64 x 4 = 6,56 YTL
12,16 + 6,56 =18,72 YTL (12 kg pirincin tutarı)
18,72 : 12 = 1,56 YTL (karışımın 1 kg'ının fiyatı)

4. Örnek problem: 3 kg plâstik boyanın içine 1 L su karıştırılarak boya yapılmaktadır. 12 kg'lık karışımın içinde kaç kilogram boya vardır?

Çözüm:
3 + 1=4 kg'lık karışımda 3 kg boya olduğundan;
12 : 4 = 3 kg su vardır.
12 - 3 = 9 kg boya vardır.


Karışım Problemleri Çözümlü Örnekler Resimleri

  • 0
    Bu resime açıklama eklenmemiş. 1 hafta önce

    Bu resime açıklama eklenmemiş.

  • 0
    Bu resime açıklama eklenmemiş. 1 hafta önce

    Bu resime açıklama eklenmemiş.

  • 0
    Karışım Problemleri Örneği 1 hafta önce

    Karışım Problemleri Örneği

  • 0
    Karışım Problemleri Örneği 1 hafta önce

    Karışım Problemleri Örneği

Karışım Problemleri Çözümlü Örnekler Sunumları

  • 0
    Önizleme: 1 hafta önce

    Karışım Problemleri

    (Göster / Gizle) Sunum İçeriği: Düz metin (text) olarak..
    KARIŞIM PROBLEMLERİ1. Kilogramı 0,8 YTL olan 3 kg tuz ile kilogramı 0,92 TL olan 7 kg tuz karıştırılıyor. Karışımın kilogramı kaç lira olur?2. Kilosu 0,94 YTL olan 5 kg portakal ile kilosu 1,08 YTL olan 3 kg portakal karıştırılıyor. Karışımın bir kilogramı kaç lira olur?3. Kilogramı 1,49 YTL olan 4 kg pirinç ile kilogramı 1,56 YTL olan 10 kg pirinci karıştıran bir satıcı, karışımın kilogramını 1,54 YTL'den satıyor. Kâr mı yoksa zarar mı edecektir?4. Her 10 L alkole 2 L su katılarak kolonya yapılmaktadır. Buna göre 864 L kolonya yapmak için kaç litre su gereklidir?5. Temizlik işçisi 8 L suya 1 L sıvı temizlik maddesi karıştırmaktadır. 36 L'lik bir karışımda kaç litre su vardır?6. Bir bakkal 30 L pekmeze 2 L su karıştırarak satıyor. 96 L karışıma eklenen su kaç litredir?7. Litresi 1,8 YTL olan 21 L alkole 6 L su karıştırılarak kolonya yapılıyor. Kolonyanın tamamı satılınca 2,7 YTL kâr edildiğine göre bir litre kolonyanın satış fiyatı kaç lira olur?8.Kilogramı 1,2 YTL olan 6 kg ayva ile kilogramı 1,65 YTL olan toz şekerden 4 kg karıştırılarak reçel yapılıyor. Buna göre reçelin bir kilogramı kaç liraya mal olmuştur?9.Kilogramı 1,49 YTL olan 50 kg nohut ile kilogramı 1,62 TL olan 15 kg nohut karıştırılarak satılıyor. Karışımın bir kilogramının satış fiyatı kaç lira olur?10.Bir satıcı elindeki 40 m kumaşın yarısının metresini 18 YTL'den, kalanının metresini de 14 YTL'den satıyor. Bu durumda kumaşın tamamı satılınca bir metresinin ortalama satış fiyatı kaç lira olur?11. Kilogramı 3,3 YTL olan 9 kg zeytin ile 3 kg başka bir zeytin karıştırılarak karışımın kilogramı 3,5 YTL'ye getiriliyor. Sonradan eklenen zeytinin kilogramı kaç liradır?12. Kilogramı 78 YKR olan 25 kg mercimek ile kilogramı 89 YKR olan 35 kg mercimek karıştırılıyor. Karışımın kilogramı 95 YKR'den satılırsa tümünden kaç YKR kâr edilir?

Karışım Problemleri Çözümlü Örnekler Videoları

  • 0
    1 hafta önce

    Karışım Problemleri

  • 0
    1 hafta önce

    Karışım Problemleri

  • 0
    1 hafta önce

    5dk da KARIŞIM PROBLEMLERİ

Karışım Problemleri Çözümlü Örnekler Soru & Cevap

Bu yazı hakkında ilk soru soran sen ol..

Karışım Problemleri Çözümlü Örnekler Ek Bilgileri

Bu yazıya sende yeni bilgi ekleyerek gelişmesine yardımcı olabilirsin..

Kapak Resmi
Yazı İşlemleri
Sen de Ekle

Sende, bu sayfaya

içerik ekleyerek

katkıda bulunabilirsin.

(Resim, sunum, video, soru, yorum ekle..)